62-065 Grodzisk Wielkopolski, ul. Kościelna 1 parafia@fara-grodzisk.pl 61 444 54 55

Z błaganiem u O. Bernarda w Lubiniu

Dnia 15 kwietnia kapłani Grodziscy wraz z Panem Burmistrzem Piotrem Hojanem udali się do Opactwa Benedyktynów w Lubiniu, aby tam sprawować Mszę Świętą i zawierzyć przy grobie sługi Bożego Bernarda wszystkich mieszkańców Grodziska Opatrzności Bożej i ochronie przed koronawirusem.

Szczególny Patron od pandemii.

Historia podaje, że na początku XVII wieku Wielkopolskę nawiedziło, „morowe powietrze”. Zaraza dotarła też do miasta Grodzisk.

Wtedy miał miejsce jeden z najbardziej niezwykłych faktów, potwierdzony oficjalnym dokumentem podpisanym w 1708 r. przez ówczesnego Burmistrza i notariusza miasta Grodzisk. Oświadczyli oni, iż na podstawie relacji naocznych świadków zdarzenia, w roku 1620, kiedy w mieście panowała zaraza i mieszkańcy odprawiali procesje błagalne, na niebie ukazała się postać mnicha, otoczonego jasnością, z krzyżem w ręku, którą rozpoznano, jako ojca Bernarda z Klasztoru w Lubiniu. Po uroczystej pielgrzymce mieszkańców miasta do Lubinia i modlitwie przy grobie świątobliwego mnicha, zaraza niezwłocznie ustąpiła.

Drugi epizod zachował się w niezwykle trwałej żywej tradycji i mówi o tym, że gdy
w czasie zarazy wszystkie źródła zostały zatrute, a największa studnia na Rynku była wyschnięta miał pojawić się ojciec Bernard i modląc się prosił Boga o pomoc, a nad pustą studnią uczynił znak krzyża, wtedy studnia zaczęła się napełniać wodą i jak głoszą przekazy woda była nie tylko czysta, ale posiadała dziwną siłę, która ratowała tych wszystkich, którzy ją pili.

Pojawia się pytanie – dlaczego Pan Bóg otacza tego mnicha tak niezwykłymi znakami? Odpowiedź wydaje się prosta, gdy spojrzy się na jego heroiczne życie, o którym – jak ufamy – będzie jeszcze sposobność pisać. Tu wspomnijmy tylko wątek nawiązujący do obecnej trudnej sytuacji, gdy możliwość uczestnictwa w Eucharystii jest bardzo ograniczona. Otóż ojciec Bernard był niezwykłym czcicielem Pana Jezusa w Eucharystii, zarówno we Mszy świętej, jak i na adoracji. Możemy go naśladować, przez gorliwe uczestniczenie w tych nabożeństwach także – online. Był też szczególnym czcicielem Matki Bożej, co też powinniśmy naśladować przez gorliwą modlitwę Różańcową.

Modlitwa o łaski – także o ocalenie przed pandemią koronawirusa – za wstawiennictwem Sługi Bożego jest tutaj: